Co je dobré vědět o pojištění domu?

Pojištění domácnosti hradí škody na vybavení. Pojištění obytných budov kryje rizika poničení stavby. Tak zní definice dvou zdánlivě totožných pojistných produktů, které jsou často nevědomky zaměňovány. V tomto článku se zaměříme na pojištění domu a prozradíme vám, kdy vás efektivně ochrání.

Co je dobré vědět o pojištění domu?

Ilustrační foto, zdroj: Reality v kraji.cz

Co je předmětem pojištění?

Pojištění domu je pojištění stavby, která slouží pouze pro bydlení. Nachází-li se v objektu kancelářské prostory, jsou vyňaty z předmětu pojištění. Pojištění pokrývá škody způsobené na stavbě a součástech – tzn. na střeše, oknech, podlahách apod. V rámci pojištění domu online si lze připojistit také další stavby, například plot, bazén, samostatnou garáž nebo skleník.
 

Pozor na podpojištění

V případě pojištění domu platí přímá úměra. Čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší je roční pojistné. Pojistná částka by měla odpovídat aktuální hodnotě domu – pojišťovna totiž vždy plní ve výši, která je ve stejném poměru ke škodě, jako je pojistná částka k pojistné hodnotě. V praxi to znamená, že pokud dojde ke škodám na objektu v hodnotě 2 mil. Kč, který je pojištěn pouze na 1 mil Kč., pojišťovna vyplatí poloviční plnění.
 

Jak pojišťovny počítají hodnotu nemovitosti?

V pojistných podmínkách bývá přesně definován předmět pojištění. Pojišťovny však nikde neuvádí způsob, jakým vypočítávají hodnotu dané nemovitosti. Některé pojišťovny kontrolují pojistnou hodnotu objektu v aktuálním čase na základě sazebníku za m3 obestavěného prostoru. Sazebník se řídí vyhláškou ze zákona o oceňování majetku. Jiné pojišťovny vychází z aktuálních tabulek, které každoročně vydává poradenská firma ÚRS. V zásadě jde o téměř stejné ukazatele. ÚRS je oproti vyhlášce ministerstva aktualizována každý rok.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si odpovědi na otázky k pojištění domu.

Přehled všech článků

Archiv článků

28. 01. 20 Bezpečný domov plus a bonus pro nešiky

09. 05. 18 Vyklízení půd Brno

09. 04. 18 Stěhování bytu se vyplatí s odbornou firmou

12. 03. 18 Virtuální kancelář a její výhody

Město Hradec Králové je metropolí Hradeckého kraje. Tento kraj má bohatou historii a můžete zde zažít pestrou dovolenou i nyní v současnosti. Turisté rádi navštíví Bílou Věž i Zámek Častolovice. Rezervujte si svou dovolenou na stránkách levné ubytování ještě dnes. Vyberte si hezké penziony nebo chalupy a chaty k pronájmu.

Prodej tepelných čerpadel včetně jejich instalace a servisu.

Stěhujete se do Prahy za prací? Využijte výhodné nabídky na nové bydlení v Praze od developera FINEP!

Novostavby, reality Praha od Faraon reality.

Navštívili jste už katedrálu sv. Ducha, Obří akvárium nebo Bílou věž? Toto vše najdete právě ve městě Hradec Králové. Navštivte stránku Hauzi cz, rezervujte si ubytování Králove Hradecko a užijte si kouzelnou dovolenou!REALITY V KRÁLOVEHRADECKÉM KRAJI

| reality Hradec Králové  |  reality Jičín  |  reality Náchod  |  reality Rychnov nad Kněžnou  |  reality Trutnov  |

-->